Psalmul 118:24

Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul: să ne bucurăm şi să ne veselim în ea!
Psalmul 118:24
Showing posts with label rochie tricotată. Show all posts
Showing posts with label rochie tricotată. Show all posts

Wednesday, 23 November 2016

Costumașe Tricotate pentru Copii

Aceste costumașe le-am lucrat pe la începutul anului, prin primăvară, dacă-mi aduc bine aminte.
Am verificat și nu vi le-am arătat până acuma. :)
~Mărimea 2-3 anișori.~
Sunt tricotate parțial manual, parțial la mașină, din fir cu 70% lână.

Acesta este primul costumaș.
Este compus dintr-un hanorac și o salopetuță. 
L-am spălat înainte să-l trimit, pentru că mă temeam să nu iasă rozul închis în alb, așa că am vrut să testez eu, ca să nu creez surprize neplăcute. Din fericire, nu s-a întâmplat nimic, a devenit doar mult mai pufos.

 

 
M-am gândit că salopeta este practică pentru că ține cald și la spate, nu ies țoalele din ea. :)
I-am făcut un model care seamănă o lecuță cu un model popular, tradițional, cum sunt cele folosite la ii.

 

Al doilea costumaș e alcătuit din hanorac și pantalonași. Nu am reușit să surprind culorile reale, care sunt muuult mai frumoase și vesele în realitate. În general pozele astea nu sunt prea grozave pentru că au fost făcute în grabă.

 
Un fel de costumaș de spiriduș. :)

Urmează o rochițică - cum ar zice soacră-mea. :)
Îmi place mult de tot cum a ieșit. Chiar zilele astea mă întreba cineva dacă fac și mărime mare, pentru domnișoare mari-mari, de 20+.


Are năsturei cu cireșe și guleraș croșetat, asortat cu năstureii.


Am făcut și o căciuliță asortată.


Iar ultimul set este compus dintr-un pardesiu, un sarafan și o căciuliță asortată.
Am ales să cos năsturei din lemn. Mi s-au părut cei mai potriviți.
Pardesiul e gros, la fel și căciulița.



Am muncit mult la comanda asta, dar am muncit relaxată și cu drag, știind că lucrez pentru o persoană care apreciază munca mea și lucrul de mână în general.
Sper să vă placă!
Vă pup!

Tuesday, 10 November 2015

Rochita Tricotata Pestriță

Aceasta este cea de-a doua rochita, cea despre care vă spuneam ieri. Pe prima, Winter, ati vazut-o ✤aici✤.
Aceasta este diferită de Winter și ca croi (puțin) dar și ca fir.
Ca și croi e diferită prin faptul că are o bandă elastică jos, la tiv, iar gulerul e mai înalt și mai puțin larg.
Am folosit doua fire diferite: unul vișiniu, acril 100% și unul tărcat, cu 50% lână. Mânecile le-am făcut simple, doar din fir tărcat. Gulerul și manșetele doar din fir vișiniu.
Am calculat greșit numărul de ochiuri necesare, așa că nu mi-a ieșit bine din prima. Din prima parte a feței, cea care mi-a ieșit prea îngustă, am făcut un fular. :)
Vă avertizez, rochița a ieșit tare drăguță, dar pozele sunt groaznice. Azi a fost "lumină de seară" toată ziua, mai-mai că-mi venea să stau cu becurile aprinse, motiv pentru care pozele nu-s grozave. Sunt făcute la lumina becului...

 

 

 
Păi cam asta ar fi. Sper să vă placă.
Vă pup cu drag!
ella



Sunday, 8 November 2015

Rochita Tricotata "Winter"

N-am mai tricotat de mult o rochita. Să tot fie 2-3 ani, nu stiu exact. Baaaa mințesc! Mi-am făcut mie una, iarna trecută, dar n-am pozat-o, deși am purtat-o mult. N-am simțit nevoia să mă laud cu ea. :-D
Cum a apărut rochița asta: mă informează fiică-mea că are nevoie de rochițe groase și că urmează, curând, să plece în căutarea unora, tricotate chiar. What??? Am roșit de indignare! Noi, în familia asta, pur și simplu nu dăm banii pe rochițe tricotate. Ne facem singure! :)) Așa că, mi-am afundat capul în dulapul cu fire, scotocind frenetic. Am ales niște fire cu 70% lână iar modelul e modelul acestei Glugi/Guler, pentru că mi-a plăcut mult cum a ieșit. Chiar și combinația de culori e aceeași: mov cu alb.

 

Sper să-i vină bine, că dacă nu, am lucrat fix degeaba.

 

E dreaptă, dar mă gândesc că poate fi purtată cu o curea mai lată, o centură ceva. Era super dacă o făceam ușor evezată dar sper să vină bine și așa. Era altă treabă dacă o aveam pe domnișoara mea aici, sa o măsor eu cu mâinile și centimetrul meu, să facem o probă pe parcurs, etc. Așa că... cam am emoții. 
Mai am o rochiță în lucru. Am combinat un fir vișiniu cu unul tărcat. A ieșit interesant. Sper să o termin mâine. 
Vă pup! O săptămână binecuvântată să avem!

Sunday, 6 April 2014

Rochita Tricotata si Crosetata din bumbac

Rochița asta este o frumusețe. Este tricotată din bumbac mercerizat subțire, ceea ce o face să fie o rochiță lejeră, ușoară, foarte plăcută la purtat.
În partea de jos, spre poale, este ușor evazată.
Are un decolteu amplu.
La poale are o margine croșetată, la fel și la mânecuțe sau unde ar trebui să fie mânecuțele, mai bine-zis.
Gulerașul este de asemenea croșetat. Ideea gulerașului a venit de la o clientă mai veche, doamna Georgiana, căreia îi mulțumesc frumos pe această cale.  
Acum, ce-mi pare rău e că n-am pozat-o pe alt fundal și că n-am avut un manechin, numai bustul lui Artista mea de plastic, cocoțată pe o vază și niște dicționare.
Sper să revin cu poze care să o arate așa frumoasă cum e în realitate. 

O puteți comanda **aici**
sau trimițându-mi un e-mail.  

 


Posibil să o fac și pe alte culori, și în alte lungimi.
Mai vedem... :D

Până una- alta, vă pup cu drag!
ella
 

Sunday, 15 December 2013

Draga mea Anisia

Sunt puţin nostalgică când vine vorba de Anisia.
A fost printre primele mele rochite, şi încă una cu care am avut succes.
Prima i-a rămas Alexandrei, pentru că ştiam că dacă n-o opresc pe aia, nici n-o să mai aibă vreuna, vreodată.
De atunci, am tot făcut Anisii si le-am facut cu drag de fiecare data.
Aceasta e posibil sa fie ultima pe rosu, pentru că am rămas fără fir roşu, şi nici nu ştiu dacă şi când o să mai am.
Dar mai am oliv si.. alb. N-ar fi frumoasă o Anisia albă? Ba da, ar fi!
Aceasta, ca şi celelalte, a fost făcută pe comandă.

Mi-e aşa de dragă! Parcă-i un trandafir. Culoarea nu cred că e tocmai cea reală, pentru că n-am avut lumină bună.


Asta este prima Anisie:


Am încercat, la un moment dat, să fac şi una albă, dar n-am facut-o exact ca asta. M-a apucat cheful de făcut modificări în timp ce lucram la ea.
Despre "Rochiţa Rândunicii" e vorba. Am de gând să o "operez" şi repozez în vacanţa asta. :))


Încet dar sigur mă apropii de vacanţă. O să fie ciudat să nu lucrez :D
Vine Alex în vacanţă, şi probabil o să umblăm brambura toată ziua, o să ne îngrăşăm câteva kile,
o să vedem o duzină - cel puţin - de filme şi o să încercăm, în special subsemnata, să ne relaxăm.
Încerc să nu fiu prea nerăbdătoare, pentru că în ultimii ani, ori de câte ori am aşteptat cu nerăbdare ceva, a intervenit altceva, de regulă ceva neplăcut, care mi-a schimbat total planurile.
Aşa că, până una-alta, încerc să trăiesc în "compartimente etanşe de timp". Dintr-o carte am învăţat. ;;)

Vă pupăcesc!
ella

Sunday, 2 September 2012

Anisia Returns!

De-a lungul timpului, de la prima apariţie, Anisia a evoluat şi am zis că merită o nouă şedinţă foto.
Am înlocuit şi floricelele din piept cu o floare mai mare, mai voluminoasă, care are un strass cusut în centru.
Brâul croşetat este puţintel mai lat.
Astăzi, pozând-o, mi-am dat seama cât de dragă îmi este rochiţa asta şi cât de legată sunt de ea. Cu câte emoţii am asamblat-o pe prima, dar mai ales, cu câte emoţii am aşteptat feedback-ul clientei care a cumpărat-o. Cred că mi-am verificat inbox-ul de 50 de ori pe zi, iar cand am primit mailul aveam stomacul în gât. Vă spun drept că mi-au dat lacrimile de fericire când am văzut că clienta mea e fericită şi foarte mulţumită. Dar am fost tare, n-am plâns... da' am dansat "dansul bucuriei", împreună cu Alex, bien sûr. Nu vreţi să ştiţi cum arată dansul ăsta, credeţi-mă! (hihihi!)

Am pozat rochiţa cu mai multe variante de "brâu", pe lângă brâul croşetat pe care-l veţi primi odată cu rochiţa, pentru a vă demonstra ce combinaţii frumoase se pot realiza.



Varianta cu brâu croşetat

Priviţi, câte combinaţii frumoase puteţi face, şi cum un simplu brâu, eşarfă sau o curea pot schimba aspectul rochiţei!




  
 Îmi place foarte tare cum arată şi cu eşarfa neagră şi mă gândesc să o folosesc şi în cazul altor modele.




 În încheiere, vă salutăm, vă pupăm şi vă dorim o săptămână minunată!

Cu drag,

Ella& Alex



 

Saturday, 11 August 2012

Rochie Tricotată Mov

Pentru că tot am avut o "perioadă mov", cu multe lucruri croşetate mov, mi-am amintit despre o rochită de aceeaşi culoare pe care am lucrat-o nu de mult şi pe care n-am postat-o încă.
 Momentan, această rochiţă nu va fi refăcută decât cu materialul clientului, eu urmând să comunic preţul manoperei.
By the way, dacă aveţi oferte de fire de tricotat, sugestii de unde se pot cumpăra fire de BUNĂ calitate la preţuri avantajoase şi alte informaţii de acest gen, vă rog să-mi scrieţi pe adresa mea de e-mail. Aş fi recunoscătoare! :)




Rochiţa este tricotată din acril tip Alpin.
Are în partea de jos un model geometric în relief. Din loc în loc pe rochiţă sunt cusute floricele care au mărgeluţe în centru. 
La tiv, răscroiala gâtului şi la mânecuţe are croşetată o margine dintr-un fir asortat.




Vă mulţumesc pentru vizită şi vă mai aştept!
Să aveţi o duminică frumoasă!
ella

Friday, 16 March 2012

Rochie Tricotată "Anisia"

Aceasta este rochiţa la care am lucrat în ultimele zile şi din cauza căreia n-am mai postat nimic, n-am mai dat nici un semn de viaţă :P
Am făcut-o pe jumătate după care am întrerupt lucrul la ea pentru că s-au ivit alte comenzi, dar gândul mi-a fost numai la ea pentru ca deja o vedeam cu ochii minţii, ştiam cum o să arate si eram foooarte nerăbdătoare să o termin, să o transpun în realitate.
Culoarea ei, nuanţa de roşu mai precis, poate apărea diferit de la un monitor la altul, dar tot ce vă pot spune este că e cel mai frumos roşu ce l-am văzut în viaţa mea. Parcă ar fi o garoafă roşie.
Bordura de jos, floricelele, mânecuţele şi brâul sunt croşetate manual. 
În partea de jos, rochia este atât de amplă încât îmi ia o grămadă de timp să croşetez bordura dar merită tot timpul pentru că rezultatul e pe măsură. 
Dantela mânecuţelor este delicată şi dă mare parte din farmecul acestei rochiţe. 
Brâul este lat, modelul se asortează cu cel al mânecuţelor şi al fustei, se încheie cu doi nasturi negri şi poate fi purtat cu foarte mare succes şi peste o cămăşuţă albă sau la altă rochiţă.
Floricelele sunt croşetate din fir metalic Anchoir şi au mijlocul brodat cu mărgeluţe sidefate albe.
Pentru o ţinută feminină, delicată, imic nu-i mai potrivit ca această rochiţă.
Este mărimea S/M. 
Din cauză că e tricotată, are elasticitate de aceea se potriveşte ambelor măsuri. La şolduri se întinde până la 91 cm, în zona bustului pâna la cca 84 cm, iar lungimea este de cca 85-86 cm, depinde de cât se ia pe fund şi piept ;)

O puteti cumpara de AICI.



 





 



Numai bine vă doresc!
ella